Kapcsolat: striker@striker.hu

Legújabb tartalmak

Jelenlegi hely

Hibaüzenet

Notice: Undefined offset: 1 counter_get_browser() függvényben (/web/striker/domains/www.striker.hu/html/sites/all/modules/counter/counter.lib.inc 70 sor).

KREÓN ÉS MARUZSA

.                                                             „Sok van, mi elképesztő,

.                                          de az embernél nincs elképesztőbb”

.                                                               (Szophoklész: Antigoné)

 

Igen, az ember elképesztő dolgokra képes, jó és rossz értelemben egyaránt.

 

Igazán sajnálom, hogy egy bölcsész-kollégával kell nyilvános vitába szállnom. Igaz, Maruzsa Zoltán államtitkár történész, és nem irodalmár.

 

Azonban, ahogy minden középiskolát végzett esetében, tőle is természetesnek veszem, hogy olvasta-ismeri Szophoklész: Antigoné című drámáját. A politikai hatalom és az örök emberi törvény konfliktusa e dráma. Kreón, a király megtiltja, hogy a város ellen támadót eltemessék. Antigoné azonban eltemeti, mert szerinte az élet-és halál, az örök emberi törvénye magasabb rendű.

 

Ilyen helyzet elé állítja most az érettségiztető középiskolák tanárait és diákjait a történész Maruzsa Zoltán. Ne kisebbítsük az oktatási kormányzat döntésének erkölcsi felelősségét, pláne, ha ragaszkodnak ahhoz, hogy önmagukat „köznevelési”-nek hívassák.
 

Ha a tanárok és diákok szép engedelmesen a kreóni-maruzsai parancsnak engedelmeskednek, veszélybe hozhatják egymás és családtagjaik életét. Ha az emberi életet tekintik fontosabbnak, saját pályafutásokat teszik, tehetik tönkre.

 

Felelőtlen és szükségtelen ilyen drámai helyzet elé állítani a tanárokat és diákjaikat. és persze az utóbbiak szüleit, akik most nem csak jogilag, de lélekben is „gondviselők”.
 

Egy-két hónappal később, júniusban, de akár júliusban is elkezdhető az érettségi. A szaktanárok addig – akár tíz nap alatt – meg tudnák ajánlani az érettségi tárgyak jegyeit az eddigi eredményeik alapján a diákjaiknak, és önkéntes alapon csak annak kellene újabb tíz nap alatt érettségire jelentkeznie, aki javítani kívánna – és vállalja az érettségit járvány idején. Borítékolhatóan kevesebb, mint fele a 83 ezer érettségi előtt álló jelentkezne, mert a tanárok ismerik diákjaik tudását. Az érdemjegy-rontás és a betegség dupla kockázatának mérlegelése önmagában is éretté tenné a diákokat – aki javítani kívánna, tudásban és higiénés felkészülésben is példamutatóan érkezne az érettségire. Ahol feleannyi tanárra lenne szükség a lebonyolításhoz.

 

Bízni kellene a tanárokban, bízni kellene a diákokban, bízni kellene szüleikben. Az ő életükről van szó, minden értelemben.

 

Legyen a döntés elképesztően felelős, ne pedig elképesztően felelőtlen.