Kapcsolat: striker@striker.hu

Legújabb tartalmak

Jelenlegi hely

Hibaüzenet

Notice: Undefined offset: 1 counter_get_browser() függvényben (/web/striker/domains/www.striker.hu/html/sites/all/modules/counter/counter.lib.inc 70 sor).

L. SIMON KETTŐS MÉRCÉJE ÉS A TÖRVÉNYESSÉG

"Ne legyen kettős mérce a magyar közbeszédben. Hogyha a magyar színházi élet vezető szakemberei, kíváló tanárai, Huszti Pétertől Ascher Tamásig, Kerényi Imrétől elkezdve, mondjuk nagyon sok mindenkit lehetne mondani, akik meghatározó tanárai voltak a Színművészeti Egyetemnek tulajdonképpen DLA fokozat nélkül, tudományos minősítés nélkül, tudományos publikációk nélkül egyetemi tanárok lehettek, teljes joggal, a szakmai teljesítményük, a Kossuth-díjuk és a művészi életművük alapján, akkor ugyanezt ne vitassuk el Vidnyánszky Attilától sem."

 

Ezt mondta az Egyenes Beszéd 2020. augusztus 11-iki adásában L. Simon László magyar országgyűlési képviselő, ez szerinte a kettős mérce a közbeszédben. (13:09-13:42mp között)

 

Ha ez így lenne, valóban a kormányoldalt sújtó kettős mérce lenne. Azonban a kormánypárti politikus által név szerint említett három művész és egyetemi tanár közül a két még szerencsére élő művész-oktatónak igenis van DLA fokozata és tudományos minősítése, a doktori.hu oldalon Huszti Péteré itt látható és Ascher Tamásé pedig itt.

 

A hatályos - bizonyára L.Simon László szavazatával is megszavazott, a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény  28.§ (5) pontjának megfelelően tehát jogszerűen kinevezhetők voltak és működhetnek egyetemi tanárként. A Kossuth-díj valóban alapot adhat a művészeti munkásság elismerésére, azonban a törvényszöveg világosan fogalmaz: "Az egyetemi tanári munkakörben történő alkalmazás feltétele, hogy az érintett rendelkezzék doktori fokozattal" - amit a minősítés során lehet elnyerni. Egyébként Huszti és Ascher mindketten végeztek/végeznek doktorandusz témavezető munkát is, ami tudományos tevékenységnek minősül.  

 

Vidnyászky Attila, a kitűnő színházi rendező nem foglalkozott a magyar nemzeti felsőoktatási törvénnyel, művészként nem is az ő dolga törvényekkel bíbelődni.

 

Ám egy törvényhozó politikus dolga a törvények tisztelete - és éppen az a kettős mérce, ha egyesekre alkalmazza, másokra pedig nem.

 

"Mindenki egyenlő, de vannak, akik egyenlőbbek." - fogalmazta meg George Orwell a torz kommunizmusról. Ezt azért - még ha követi is az elvét - ne valósítsa meg úgy senki, hogy nagy nyilvánosság előtt eltagadja egyesek érdemeit, hogy mások érdemei ugyanolyannak tűnjenek.

 

Felelős politikus tehát ne fosszon meg szóban - önkényesen - törvényes címétől senkit. Mert tudnia kell, hogy ezzel jogsértő korokat hoz vissza.